1993

Společnost Agrofert byla založena 25. ledna se základním kapitálem 100 000 Kč.

Měla čtyři zaměstnance a věnovala se obchodu s hnojivy.

1993

1994

Obchodování bylo rozšířeno o zemědělské komodity a agrochemii.

Původní společnost s ručením omezeným se transformovala na akciovou společnost. V témže roce vzniká také Agrofert Slovakia.

1994

1995

Společnost začíná investovat do tuzemské distribuční sítě, postupně dochází k akvizicím společností zemědělského zásobování a nákupu a agrochemických podniků. Založena byla společnost Precolor a vzniká i Prefert, joint venture se slovenským podnikem Duslo Šaľa.

1995

1996

Agrofert vstupuje do segmentu chemie – privatizuje společnost Precheza.

1996

1997

V květnu byla založena Chemagra, firma specializovaná na obchod s pesticidy. V průběhu roku přibyly do koncernu díky akvizicím také česká Lovochemie a slovenský Polnochem. Vzniká akciová společnost Agrofert Holding.

1997

1998

Začala fungovat společnost AGFTRADING a v tomto roce vydává Agrofert svou první konsolidovanou výroční zprávu. Nákup společností ZZN Beroun, ZZN Rakovník a ZZN Chomutov.

1998

1999

Akvizice společnosti Adex. První fúze v rámci skupiny – dochází ke sloučení společností Chemagra a AGFTRADING.

Obchod se rozšiřuje o další položku, totiž pohonné hmoty. Součástí koncernu se stává DEZA.

1999

2000

Koncern vstupuje do potravinářsko- -zpracovatelského průmyslu akvizicemi společností Maso Planá a Masna Studená.

Zemědělskou vertikálu posilují ZZN Pelhřimov, Agroslužby Znojmo a Zezana CZ. Zakoupen byl kontrolní balík akcií společnosti Aliachem.

2000

2001

AGFTRADING vstupuje do skupiny Tchecomalt.

2001

2002

Koncern opět posiluje, kupuje německou společnost SKW Piesteritz (DE) a slovenský Istrochem. Dochází také k fúzi společností Agrofert Holding a Precolor.

2002

2003

Agrofert má 46 dceřiných společností, 2 spoluovládané a 12 přidružených. A konsolidovaný zisk 1,96 miliardy korun. Prodává krůtí Adex, posiluje ale v červeném mase – kupuje podíl v obchodním družstvu Maso uzeniny, které je majoritním vlastníkem akciové společnosti Kostelecké uzeniny.

2003

2004

Koncern dynamicky vstupuje do mlýnsko-pekárenského odvětví nákupem společnosti Penam a stává se třetí nejvýznamnější skupinou na trhu. Fúzují také společnosti Agrofert Holding a AGFTRADING.

2004

2005

Součástí skupiny se po dokupu stávají společnosti Kostelecké uzeniny a ZZN Polabí.

Fúzují společnosti Agrofert Holding, Agrofert a Agroprofit. Ovládnutí Duslo Šaľa.

2005

2006

Nákupem společnosti Agrotec koncern vstupuje i na trh s pozemní technikou a akvizicemi dále posiluje zemědělskou i potravinářskou vertikálu, když kupuje slovenské firmy HYZA, THP, Javor a Považan, zakládá Profrost, společnost, která se orientuje na výrobu mraženého pekárenského sortimentu. Rozrůstá se i chemická část skupiny, a sice akvizicí čínské chemičky Precheza Titanium Dioxide a vznikem Agrofert Pigment.

2006

2007

Vstup do německého podniku Dre- HA (ZZN Sasko), dále do segmentu biopaliv a zemědělské prvovýroby a akvizicí bzenecké Osevy i do výroby a prodeje osiv. Dokončena byla investice do pekárny Zelená louka.

2007

2008

Vstup do mlékárenského průmyslu akvizicí mlékárny OLMA.

Akvizice slovenské společnosti Šarišské pekárne a cukrárne a také společnosti Schrom Farms.

2008

2009

Akvizice zemědělsko-potravinářské firmy Agropol group včetně společnosti Vodňanská drůbež. Vstup na maďarský trh akvizicí společnosti Devecseri Agrokémiai Kft., posílení v segmentu pohonných hmot akvizicí holandského distributora AdBlue GreenChem.

2009

2010

Fúze společností Agrofert Holding a Agropol group, rozšíření maďarských aktivit vstupem na tamní pekárenský trh, akvizice maďarské pekárenské skupiny Ceres a společností Masozávod Krahulčí a Kmotr.

2010

2011

Vstup do odvětví lesnictví, těžby a zpracování dřeva – Wotan Forest.

Vzniká také společnost IKR Agrár, dceřiná společnost chemičky Duslo.

2011

2012

Vstup do odvětví médií, založení AGF Media a akvizice obchodní části maďarské společnosti IKR.

2012

2013

Akvizice německé společnosti Lieken, slovenské Ecopress a Mafra.

Agrofert kupuje společnost Farmtec, která se specializuje na zemědělské technologie.

2013

2014

Akvizice společností Londa a maďarské NT Kft., nabytí většinového podílu ve společnosti Česká vejce CZ a rozdělení společností SynBiol a Agrofert. Koncern zpracoval první CSR report.

2014

2015

Významné posílení zemědělské vertikály akvizicemi řady společností. Součástí skupiny se v tomto roce staly také společnosti Acomware a AdInternet. Otevírá se nová výrobna jedlých olejů Preol a zahájena byla stavba nové výrobny čpavku ve slovenském podniku Duslo.

2015

2016

Koncern se rozrůstá o další akvizice, mimo zemědělství a potravinářství to byly také společnosti Centroprojekt group a P E Z A. Otevřeno bylo nejen Science center Future, ale také Pražské řeznictví. V soutěži Zlatý středník byl jako nejlepší korporátní médium oceněn Agrofert magazín.

2016

2017

Akvizice společnosti Petrochemia Blachownia, skupiny Ticketportal, společnosti Poľnoslužby Bebrava, PD Krupá a Truhlářství Straka KU. Agrofert zahajuje stavbu nové válcovny Fatra a myslí i na dorost, když obnovuje zanikající učňovské obory.

2017

2018

Mediální skupina prostřednictvím dceřiných společností Mafra Print a Mafra Slovakia Print převzala vydavatelství Bauer Media Group.

V Dusle byla zahájena výroba na Čpavok 4 a na trh přicházejí nové toasty z Penamu.

2018

2019

Do barev Agrofertu se v tomto roce oblékla společnost Apex Agro, v Lovochemii byla spuštěna nová výrobní linka a v Kosteleckých uzeninách nové krájecí centrum. Penam vstupuje do United Bakeries a stává se nezpochybnitelnou pekařskou jedničkou na trhu.

2019

2020

Akvizice společností VP & DJ a Zemědělská obchodní společnost Onomyšl.

2020

2021

Akvizice společností Agrospol Petrovice a SD Pomoraví. V témže roce vstupuje koncern akvizicí chorvatské společnosti Agronom i na tamní trh. Ve Vodňanech otevírá Agrofert novou moderní porcovnu a na dálnici D1 svou první benzinovou pumpu.

2021

2022

V tomto roce proběhly významné akvizice skupiny TOP HOP, čímž se Agrofert stal největším producentem chmelu. Zahájena byla akvizice divize zpracování dusíku společnosti Borealis.

2022

Zakladatel

Když jsem se před 30 lety...

...rozhodl založit Agrofert, bylo mojí hlavní motivací zkusit samostatně podnikat. Tehdy mě ani ve snu nenapadlo, že z firmy obchodující s hnojivy se stane jeden z největších zemědělsko-potravinářských komplexů ve střední a východní Evropě, který dává práci více než 30 tisícům lidí.

Když se dnes podívám na Agrofert, tak nevidím firmu, ale svou rodinu. Nikdy bych totiž takového úspěchu nedokázal, nebýt mých spolupracovníků. A je jedno, jestli jsou to lidé, kteří sedí v managementu, nebo jezdí traktorem po polích. Každý z nich má svoji nezastupitelnou úlohu a hlavně jim patří obrovský dík.

Andrej Babiš

Zakladatel společnosti Agrofert

Agrofert 30 let - Naši lidé

Naši lidé

Obilí v sile je pořád živé

To hlavní, co hlídám, je teplota. Jako u člověka. Když stoupne moc, je to zlé.

Vypadá to jednoduše, ale zas tak jednoduché to není, protože v každém počasí je ta teplota jiná – ideální teplota je do 12 °C, protože při ní brouci hibernují, ale o žních je v sile klidně i přes 30 °C. Teploty nad 45 °C už jsou velmi hlasitým signálem, že se s obilím v buňce něco děje.

Silomistr Rudolf Ešner hlídá teplotu zrna.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Agronom je pán pole

Můžete přečíst stohy knih, ale pokud se skutečně osobně nesžijete se svým pozemkem, bude vám teorie k ničemu. Musíte dobře vědět, kde se nachází skála, kde je půda lehčí, kde je terén hlinitý nebo kde se drží mokro.

Jedině tehdy, když znáte místo, na kterém hospodaříte, můžete porozumět zákonitostem přírody.“ Jeho na poli zapadlý kombajn nepřekvapí. Protože agronomovi, který svá pole obchází každý den, se podobné věci nedějí.

Agronom Petr Pšenička zná svou půdu.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Kdo může říct, že někdy řídil mašinu za devět milionů?

Vždyť co může být lepšího, než pracovat v souladu s přírodou, venku, na čerstvém vzduchu?“ Přání se mu splnilo a svou práci má rád.

Traktorista Vlastimil Šístek snil o práci v zemědělství už odmalička.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Když se o zvířatech ví vše

Péče se vyplácí, krávy máme v kondici a ve vrcholném období laktace nadojí i sedmdesát litrů za den.

Průměr na ustájenou krávu máme nad třiceti litry, zatímco před třiceti lety, když nadojila kráva deset litrů, chodila se na ni dívat celá vesnice.

Zootechnik Broňa Polcar ví jak pečovat o krávy.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Chov prasat na evropské špičce

Vystudoval jsem ekonomii na ČZU, vždy mě totiž přitahovala práce v zemědělském sektoru. Ale jako ekonom jsem se musel po příchodu do chovu prasat postupně o chovu vše učit.

A učím se v podstatě stále. Je úžasné, že máme na našich farmách tolik mladých a šikovných zootechniků. Bez nich bychom nemohli nikdy dosáhnout tak skvělých výsledků.

Šéf chovu prasat Petr Coufal si cení odborníků.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Udržujeme stroje v kondici

Specializuji se na sklízecí techniku a vlastně jsem něco jako doktor. Stroj přijde s poruchou a já musím přijít na to, co mu je.

Mechanik Milan Kosina rozumí svým strojům.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Stejný recept už 80 let

Aby mohla vzniknout kvalita na konci, musíte ji mít už na začátku a přesně dodržet celý technologický proces. Husté, sladké kondenzované mléko se vyrobí tak, že z mléka odpaříte vodu a přidáte cukr.“

Ví o tom své, v mlékárně pracuje už 18 let.

Pracovník mlékárny Miloš Popelka umí ocenit kvalitu tradiční receptury.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Umění řezníků se dědí

Řezníky byli děda i táta a já měl o své cestě jasno od první třídy. Život bez řezničiny si neumím představit. Ale jsem rád, že ubylo zabijaček s rodinou.

Protože dělat řezničinu v práci i ve volném čase, to je už trochu moc.

Vedoucí směny Jan Broža má řezničinu v krvi.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Milimetrová přesnost strojů

Má pozice znamená nejen kontrolovat a řídit ostatní lidi a stroje, ale také v případě potřeby na kterékoliv pozici za kohokoliv zaskočit.

Nároky na porcování masa jsou opravdu maximální, například pro KFC musí být všechny kousky stejné. Stroj to dokáže na milimetr.

Vedoucí směny Ljuba Yastrebová kontroluje nejmodernější technologie.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Dobrý mlynář zraje deset let

Mlynařina, to je neskutečné množství kombinací, seřizování strojů a hlídání kvality. Pšenice se různě mění, musím být stále ve střehu.

Na své práci mám rád, že obsluhuji špičkové stroje, které jsou jako mercedes mezi auty.

Mládek Libor Truhlář zasvětil svůj život znojemskému mlýnu.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Od pece k mistrové

V pekárně pracuji od zaučení, což je 43 let a bez chleba si svůj život už ani neumím představit. Prošla jsem všemi pozicemi, byla u pece, vypracovala se na mistrovou.

Když jsem začínala, byla to tu všechno ruční práce, sázelo se do pece na uhlí. Ani ve snu by mě nenapadlo, jaké modernizace se dočkám.

Vedoucí výroby v pekárně Emília Svobodová žije pekařinou.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Bez lidí to nejde

V Duslu pracuj od 1. července 1978 a jsem hrdý na to, že jsem v současnosti jediným zaměstnancem společnosti, který pracoval na všech výrobnách čpavku, od původní jedničky až po nejmodernější čtyřku.

Technologie jsou dnes mnohem sofistikovanější, ale pořád je důležitý fyzický kontakt se zařízením.

Chemik Juraj Němček zná svou chemičku skrz naskrz.

Agrofert 30 let - Naši lidé

I chemička může být rodinnou firmou

Synthesia je pro mě taková rodinná firma, pracuje v ní manželka, oba synové, přítelkyně staršího z nich a také její otec. Když jsem do Synthesie v roce 1978 nastoupil já, dělala se nitrace ručně. Do nitrátoru se vnášela natrhaná celulóza a zalévala se nitrační směsí a pak se to ručně vyhrnovalo.

Nyní je vše jinak. Po letech se vše automatizovalo, čímž se nebezpečná ruční práce odbourala. Dnes se navíc hledí i na ekologii a úsporu, proto se investuje do takových věcí, jako jsou nové autoklávy.

Chemický operátor Jaroslav Štěpán přivedl k chemii celou svou rodinu.

Agrofert 30 let - Naši lidé

O les je potřeba pečovat s láskou

Do lesní školky Unilesu jsme nastupovali s přáním pracovat společně. A děláme to tak už pětadvacet let. Pracujeme spolu, protože jsme na to tak zvyklí. Vzájemně se podporujeme.

Bez sebe si práci už nedokážeme představit ani jediný den. Ve dvou se to prostě lépe táhne.

Lesní technici manželé Blažkovi si plní sen pracovat společně.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Sílu stromu je třeba respektovat

Některý strom porazím za tři minuty, některý za půl hodiny. I když to tak nemusí vypadat, dřevorubci u své práce musí dost přemýšlet, není to jen o pile. Musíte respektovat, že každý strom je jiný.

Například buk – má košatou korunu a v ní roste různými směry i dvacet velkých silných větví. Když jej porazíte, zapíchají se do země a jsou velmi napružené, takže než je začnete řezat, musíte si dobře rozmyslet jak. Mají totiž fakt sílu.

Dřevorubec Jaroslav Kusý má jako svou nejlepší kamarádku desetikilovou pilu.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Pravidlo tiskárny je jen jedno

V tiskárně pracuji již dvacet let, denně dojíždím 60 km tam a zpět, ale stojí mi to za to. Zkoušel jsem pracovat i blíž bydliště, ale po dvou letech jsem se vrátil.

Na Mafraprint nedám dopustit, máme tu skvělou partu i moderní technologie.

Elektronik Vladimír Dlouhý se drží hesla, že ráno musí vždy být noviny na stáncích a v prodejnách. A ještě se nestalo, že by nebyly.

Agrofert 30 let - Naši lidé

Kniha

Jsme AGROFERT

Agrofert 30 let

89,4 mld. Kč

vyplatil Agrofert na mzdách
v letech 2013-2022

Agrofert 30 let

8,8 mld. Kč

zaplatil Agrofert v letech 2013–2022
na dani ze zisku právnických osob

Agrofert 30 let

27,9 mld. Kč

odvedl koncern v letech
2013–2022 na sociálním
a zdravotním pojištění

Agrofert 30 let

12,4 mld. Kč

investoval Agrofert za posledních 10 let
do ekologie svých provozů

Agrofert 30 let

231

subjektů v koncernu

Agrofert 30 let

25,96 mld. Kč

roční osobní náklady

Agrofert 30 let

30 473

zaměstnanců

Z toho
20 775 Česko
5 231 Slovensko
2 984 Německo
1 226 Maďarsko
257 ostatní země

Agrofert 30 let

60,49 mld. Kč

daň z příjmů právnických osob a odvody na sociální
a zdravotním pojištění za období 2013–2022

Agrofert 30 let

108,69 mld. Kč

celkové investice
v letech 2013–2022

Děkujeme

Vážení a milí zaměstnanci Agrofertu,

je to již více než deset let, co jsem opustil pohodlí byznysu a úspěšných firem a vstoupil do politického života. Proč jsem tak učinil, to jsem vysvětloval mnohokrát a je tomu věnováno i několik stran této knihy. Věřte mi, že i když mě dávno nepotkáváte na chodbách a řízení koncernu jsem předal členům představenstva s plnou důvěrou v jejich práci, velmi si vážím všech kolegů, kteří mi pomohli Agrofert vybudovat.

Rád bych na tomto místě poděkoval Vám všem, kteří denně svou poctivou a usilovnou prací přispíváte k úspěchu Agrofertu. Minimálně pro část veřejnosti platí, že Agrofert rovná se Babiš, což moji oponenti v rámci politického boje dávají silně najevo. Mrzí mne to vůči Vám, protože vnímám, kolik negativního, nenávistného a lživého zcela bezdůvodně dopadlo na Agrofert za dobu, co jsem v politice. Omlouvám se Vám.

Věřte mi, že pro mě jste Agrofert Vy.
Velmi si Vaší práce vážím a děkuji Vám za ni.

Agrofert podpis Babiš

Andrej Babiš

Zakladatel Agrofertu, politik, předseda hnutí ANO, bývalý ministr financí a premiér, poslanec, kandidát na prezidenta v prezidentských volbách 2023.